Štiepka

Dekoračná štiepka

Dekoračná štiepka sa využíva na mulčovanie vysadených rastlín a zároveň slúži ako dekoračný prvok. Štiepka je hlavne určená na použitie vo vonkajšom prostredí . Avšak, takisto je vhodná pre črepníkové rastliny a použitie v interiéri. Štiepka podlieha hnilobným procesom pomalšie ako mulčovacia kôra. Výrobným materiálom je mäkké drevo ( smrek , borovica, smrekovec ).

Vlastnosti štiepky:

  • udržuje vlhkosť a kyprosť pôdy,
  • potláča rast buriny,
  • rozkladom nástielky sa zvyšuje obsah živín a organickej hmoty v pôde,
  • znižuje sa prácnosť pri pestovaní plodín (menej polievania, netreba kypriť a prevzdušňovať pôdu),
  • umožňuje pohybovať sa okolo záhonov aj v čase dlhotrvajúcich dažďov.

Nastielať môžeme všetky druhy zeleniny, byliniek, drobného ovocia, kry, stromy, okrasné rastliny. Štiepka sa odporúča aplikovať v hrúbke 5 - 10 cm. Jedno balenie (70 l) pokryje plochu zhruba 1,5 m2.

Energetická drevná štiepka

Drevná štiepka je výhodná možnosť pre všetky spoločnosti, ktoré uvažujú o ekologickejšom a lacnejšom spôsobe vykurovania alebo výroby elektrickej energie. Ide o pevnú súčasť drevnej biomasy. Drevná štiepka sa vyrába z odpadu po lesnej ťažbe dreva či v drevospracujúcich prevádzkach. Drevná štiepka je úplne prírodný, 100% obnoviteľný zdroj energie. V suchom stave sa vyznačuje dobrou výhrevnosťou, ktorá sa dá prirovnať k hnedému uhliu.